Starożytny masaż 'tajski’
Starożytny masaż 'tajski’ łączy w sobie trzy techniki:
- Hatha Yoga,
- Dancing with the wind (zwane współcześnie 'tai chi’),
- Akupresura.
Kombinacja ta sprawia, że sam masaż można nazwać tańcem rozluźnienia
Na tle fizycznym oraz energetycznym:
- Poprawia krążenie krwi oraz limfy
- Wzmacnia układ odpornościowy
- Mobilizuje stawy
- Otwiera zablokowane kanały energetyczne
- Aktywuje siłę do samo-regeneracji, która drzemie w każdym z Nas
- Dodaje lub transformuje energię w ciele – w zależności od indywidualnych potrzeb
Pora dnia
Masaż poranny – Ładujący
Poranek to najlepszy czas by naładować się energią na cały dzień. Wszystko budzi się do życia. Można poczuć lekkość w dawaniu i otrzymywaniu. Zalecany dla osób:
- zmęczonych
- wypalonych
- potrzebujących opieki
- zagubionych
Masaż popołudniowy – Transformujący
Wieczór jest idealnym czasem odpuszczenia. Intuicyjnie człowiek szuka przyjemności dających mu satysfakcję po całym dniu. Dzięki nim często znajduje spokój oraz balans będący wspaniałą bazą przed snem. Zalecany dla osób szukających odpuszczenia (nadmiaru):
- napięć w ciele
- emocji
- myśli
- strachu
Miejsce
Natura – niezastąpiona terapeutka
Oryginalnie najwyższą jakość masażu uzyskuje się na łonie natury. Balansowanie ciała fizycznego jak i energetycznego zachodzi w niej automatycznie. Według filozofii dalekiego wschodu, połowa problemów ludzkich odchodzi wraz z obcowaniem z 'Matką Ziemią’. Bawełniany materac oraz ubrania, przygotowane na masaż, sprzyjają jeszcze bardziej przepływowi energii.
3-dniowa terapia – trwała zmiana
Najwyższą jakość terapii uzyskuje się serią 3 masaży dzień po dniu. Zalecana przy problemach na tle fizycznym jak i psychicznym. Zaprojektowana przez wschodnie podejście stawiając spokój na pierwszym miejscu, a co za tym idzie, efektywność. Jest to technika dająca czas aby zaszły zmiany w ciele fizycznym oraz energetycznym, a codzienna kontynuacja zapewnia ich utrwalenie w pamięci mięśniowej. Każdy dzień jest kluczowym elementem/etapem terapii.
- Dzień 1 Diagnoza – czas na oswojenie się ze sobą oraz znalezienie źródła problemu
- Dzień 2 Zgłębienie źródła problemu – skumulowanie pełnej koncentracji na pogłębienie terapii
- Dzień 3 Odpuszczenie – łatwość odpuszczenia zbudowana na przestrzeni 3 dni
Po takiej serii następuje pokierowanie w praktyce indywidualnej. Między innymi technikami balansującymi oraz oczyszczającymi. Sprawia to, że 3-dniowa terapia jest procesem zapewniającym trwałą zmianę.
Przygotowanie
Przed każdą sesją preferuję spotkać się i porozmawiać przy herbacie. Wtedy mamy czas by oswoić się ze sobą i nastroić swoje ciało na masaż. Jest to pewnego rodzaju celebracja tego wydarzenia co znacząco oddziałuje na końcowy efekt.
~ Podstawowe – zalecane przed każdym masażem
- Ubranie luźne z bawełnianego materiału*
- Ostatni posiłek najlepiej przyjąć nie później niż 1,5-2h przed masażem
- Pozostawić wszystkie metalowe elementy (które możemy)
- Myśli koncentrować na swoim oddechu przed masażem jak i w trakcie
* Dodatkowe ubranie jest zawsze przygotowane w razie potrzeby
~ Długoterminowe – zalecane w przypadku 3-dniowej terapii
- 2-tygodniowy program oczyszczający*
* Wprowadzenie w technikę detoksu następuje wraz z decyzją o podjęciu 3-dniowej terapii
Historia Starożytnego masażu 'tajskiego’
Wszystko to zaczęło się 2600 lat temu, za życia Siddharthy zwanego później Buddhą.
W miarę tego, gdy wieść o oświeceniu Siddharthy roznosiła się, ludzie decydowali się wyruszać z różnych stron świata, by zgłębiać filozofię Buddyzmu i praktykować medytację u jego boku. Gdy przybywali po podróży, często nadzwyczaj wyczerpującej, ich ciało fizyczne uniemożliwiało im praktykę z Siddharthą/oświeconym mnichem zwanym Buddhą. Pomoc niósł im wtedy doktor, jak i przyjaciel Buddhy
Książę Dr Jivakar. Brał on przybyszów pod opiekę, przygotowując ich ciało fizyczne (technikami Hatha Yoga, oraz Ancient Streches) do upragnionej praktyki duchowej.
Z czasem przybywać zaczęły także osoby niepełnosprawne. Z uwagi na brak możliwości fizycznego przygotowania w dotychczasowej formie, dr Jivakar łącząc techniki Hatha Yoga, Dancing with the wind oraz akupresurę ukształtował technikę starożytnego masażu. Nazwa jednak z uwagi na ówczesną specyfikę brzmiała „Yoga dla osób niepełnosprawnych”. Z czasem ludzie zauważyli że jest to znacznie przyjemniejsza forma przygotowania ich ciała fizycznego. Zapotrzebowanie zwiększyło się więc znacznie, a wraz z nim nazwa która od wtedy brzmiała „Yoga dla osób leniwych”.
W oryginale wszystkie sekwencje tej techniki trwały 15h. Po odejściu Buddhy technika ta rozprzestrzeniła się po Azji, ale jednocześnie uległa rozsypce. Największa część tego masażu (6h) zachowała się jednak w Tajlandii, stąd masaż ten w dzisiejszych czasach nazywany jest „masażem tajskim”. Jest on najbardziej zbliżony do oryginalnego masażu starożytnego.